Dve nove mere koje će Poreska uprava sprovesti u prvoj polovini iduće godine, državnoj kasi trebalo bi da obezbede dodatnih 1,5 milijardi evra u jednogodišnjem periodu. Od aprila iduće godine poreski inspektori imaće direktan uvid u svaku fiskalnu kasu u Srbiji.Ta nova fiskalizacija omogućiće značajno bolju naplatu poreza, dok će uvođenje objadinjene naplate od januara iduće godine doneti dodatne uštede i privrednicima znatno olakšati zakonsku obavezu prijave poreza.
Dve nove mere koje će Poreska uprava sprovesti u prvoj polovini iduće godine, državnoj kasi trebalo bi da obezbede dodatnih 1,5 milijardi evra u jednogodišnjem periodu.
Od aprila iduće godine poreski inspektori imaće direktan uvid u svaku fiskalnu kasu u Srbiji. Ta nova fiskalizacija omogućiće značajno bolju naplatu poreza, dok će uvođenje objadinjene naplate od januara iduće godine doneti dodatne uštede i privrednicima znatno olakšati zakonsku obavezu prijave poreza.
- U procesu reformisanja Poreske uprave Republike Srbije, koja će sasvim sigurno olakšati rad i omogućiti poreskim obveznicima da brže, preciznije i uz manji trošak ispune zakonsku obavezu, dve mere su posebno važne - kaže za "Novosti" Saša Dulić, pomoćnih direktora Poreske uprave Republike Srbije za informacione i komunikacione tehnologije.
- Prva je uvođenje objedinjene naplate od januara iduće godine, a druga je mnogo bolja kontrola izdavanja fiskalnih računa. Jedno sa drugim je u tehnološkoj i informatičkoj vezi. Na kraju, od 1. jula 2014. godine, sledi potpuno prelaženje na elektronsko plaćanje, u skladu sa zakonom.
Naš sagovornih ukazuje da je objedinjena naplata obimniji i složeniji posao nego nekadašnje uvođenje PDV.
- Na taj način biće ostvarene višestruke uštede, a sam postupak biće mnogo jednostavniji - objašnjava Dulić.
- Trenutno, poreski obveznici plaćaju poreze i doprinose na oko 205 različitih uplatnih računa, zavisno od teritorije i vrste plaćanja, dok Poresku upravu izveštavaju sa više od 10 različitih obrazaca, što na godišnjem nivou iznosi oko 5,5 miliona papira predatih na naše šaltere. Servisiranje ovih poreskih oblika odnosi više od 65 odsto šalterskog vremena, a ogromna većina grešaka na stanju duga poreskog obveznika baš je na ovom poreskom obliku.
Računica Poreske uprave kazuje da će ukupne uštede po svim osnovama (papir, vreme, ostali troškovi) biti nekoliko miliona evra godišnje.
- Cilj nam je da 1. januara 2014. godine pređemo na novi sistem objedinjene naplate, odnosno da se poreskim obveznicima omogući plaćanje poreza i doprinosa po odbitku: porez i doprinosi na zarade, ugovorene naknade, porez na dividendu i slično, u ukupnom iznosu na jedan račun, bez obzira na broj primaoca prihoda, njihovo prebivalište i vrstu prihoda koje im isplaćuje - objašnjava naš sagovornik dodajući da to podrazumeva ukidanje 11 nepotrebnih obrazaca.
Drugi značajan korak je realno ostvariv početkom proleća naredne godine i reč je o potpuno novom načinu kontrole izdavanja fiskalnih računa, koje, u proseku, više od 30 odsto korisnika "zaboravi" da izda kupcu. Već se radi na izmeni zakona o fiskalnim kasama.
- Postojeći sistem fiskalnih kasa je zastareo jer se zasniva na tehnologiji staroj više od jedne decenije - objašnjava Saša Dulić.
- Radi se o sistemu zasnovanom na fiskalnoj memoriji koja se nalazi u samoj fiskalnoj kasi, te kopiji računa odštampanom na traci. Pomoću GPRS uređaja Poreska uprava čita dnevne izveštaje sa fiskalnih kasa zbirno po danima u noćnom režimu rada.
Zbog relativno velikog broja fiskalnih kasa i tehnološkog ograničenja Poreska uprava uspeva da pristupi pojedinačnoj fiskalnoj kasi u proseku na svakih 14 dana. Novi sistem sve to isključuje i on je praktično kontrola u realnom vremenu.
- Mi ovde, na osnovu nekih računica Poreske uprave, očekujemo na godišnjem nivou veći priliv u budžet posle uvođenja tog sistema za oko 1,5 milijardi evra - ističe Dulić.
Iskustvo Hrvatske
Sličan sistem onlajn kontrole rada fiskalnih kasa uveden je i u Hrvatskoj.
- U prvih osam meseci primene sistem je dao izuzetne rezultate. Naplata PDV preko fiskalnih računa povećala se za oko milijardu evra u odnosu na isti period protekle godine. Kontrole poreskih obveznika se obavljaju ciljano i nema rasipanja resursa - objašnjava sagovornik "Novosti".